2013 Juried Adult Show Winners

Best of Show, Dr. and Mrs. Joseph Carlin Memorial Award
Nancy Swiger, ”Textured Tulip,” photograph, Wilkes-Barre, PA
Kronick, Kalada, and Berdy & Co. P.C. Purchase Award
Shirley Trievel, ”Good Company,” pastel, Wilkes-Barre, PA
Friends of the Osterhout Library Purchase Award
Andrew Mits, ”Scarlet Ascent,” photograph, Bear Creek Twp., PA
Commission on Economic Opportunity Purchase Award
“The People Helping People Award”
Linda Keck, ”Summer Celebration,” dye/silk, Swoyersville, PA
Commission on Economic Opportunity Purchase Award
“Ending Childhood Hunger”

Jeanne Kenney, ”January Thaw,” photograph, Kingston, PA
Mattern Law Offices Purchase Award
Amanda Hrycyna, ”40 More Acres,” photograph, Kingston, PA
Johnston and Johnston Law Office Purchase Award
Diane Polachek, ”Pumpkin Trio,” photograph, Bear Creek Twp, PA
First Place Crafts, Main Street Galleries Sponsored Award
Ed Sonny Jones, ”Brown Mali,” wood, Pittston, PA
Second Place Crafts, Georgiana Cray Bart Studio Sponsored Award
Cathleen Repholz, ”Large Basket,” ceramics, Thornhurst, PA
Third Place Crafts, Maria Livrone Art Award
Niki Norton, Triangular Tea Pot,” ceramics, Wilkes-Barre, PA
Honorable Mention Crafts, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Lenore Fiore Mills, ”The British Are Coming,” batik, Dunmore, PA
Honorable Mention Crafts, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Ed Sonny Jones, ”Red Gum Vessel,” wood, Pittston, PA
First Place Graphics, Main Street Galleries Sponsored Award
Shirley Trievel, ”Good Company,” pastel, Wilkes-Barre, PA
Second Place Graphics, Jesse John Mills Memorial Award
Elisha Capie, ”Icarus,” ink, Nanticoke, PA
Third Place Graphics, WOLFrames Sponsored Award
Mary Lou Steinberg, ”Reflections October,” pastel, Kingston, PA
Honorable Mention Graphics, Marquis Art and Frame Sponsored Award
John Lund, ”Twilight Time,” charcoal, Olyphant, PA
First Place Painting, Main Street Galleries Sponsored Award
Dave Reinders, ”The Chemical Wedding,” oil, Kingston, PA
Second Place Painting, WOLFrames Sponsored Award
Darlene A. Smith, ”After the Bar,” acrylic, Trucksville, PA
Third Place Painting, Green Dog Pottery Sponsored Award
Kyong Foy, ”Kirby Park,” oil, Wilkes-Barre, PA
Honorable Mention Painting, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Jeremy Ciliberto, ”Rock Brass #1,” mixed, Duryea, PA
First Place Photography, Leonard A. Najaka Memorial Award
Nancy Swiger, ”Textured Tulip,” photograph, Wilkes-Barre, PA
Second Place Photography, Beatrice R. Miller Memorial Award
Sandra Mahle, ”Grapes in Blue,” photograph, Dallas, PA
Third Place Photography, Helene T. Ciampi Memorial Award
Darren Elias, ”Flatiron Twilight,” photograph, Plymouth, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Curtis Salonick, ”King Richard of Talialera,” photograph, Wilkes-Barre, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Art and Frame Sponsored Award
David Cohen, ”Not Using Your Head,” photograph, Shavertown, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Keith Perks, ”Ben,” photograph, Wilkes-Barre, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Chris Adval, ”Eastern State,” photograph, Hazleton, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Sandra Mahle, ”Cookie’s Claws,” photograph, Dallas, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Art and Frame Sponsored Award
Sandra Mahle, ”September’s End,” photograph, Dallas, PA
Honorable Mention Photography, Marquis Arts and Frame Sponsored Award
Robert Broghamer, ”Spiral Stairs,” photograph, Forty Fort, PA
First Place Sculpture, Vgogh Gallery Sponsored Award
Robert Broghamer, ”The Last Breakfast for the Moat Elders,” construction, Forty Fort, PA
Second Place Sculpture, Vgogh Gallery Sponsored Award
Jennifer Danza, ”Listen,” porcelain, Nanticoke, PA
Third Place Sculpture, Captain James Minicozzi Memorial Award
Hayley Smith, ”Who? Me?,” wood, Plains, PA
First Place Watercolor, Sue Hand Imagery Sponsored Award
Lorraine Elias, ”Blue Blue Water,” watercolor, Plymouth, PA
Second Place Watercolor, Wyoming Valley Art League Sponsored Award
Diane Novosel, ”To Bee or Not to Bee,” watercolor, Wilkes-Barre, PA
Third Place Watercolor, Leonard and Angela Fiore Memorial Award
Robert Haeusslor, ”River,” watercolor, Kingston, PA
Honorable Mention Watercolor, Marquis Art and Frame Sponsored Award
John Clark, ”Cruel Winter Wind,” watercolor, Nanticoke, PA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook